Úvod do onkologických
ochorení

Zákernosť mnohých onkologických ochorení spočíva v tom, že v počiatočných štádiách často nemajú žiadne príznaky. 😒

Dôležité je preto myslieť na prevenciu a starať sa o svoje zdravie – absolvovať preventívne prehliadky u pediatra, všeobecného lekára a v prípade žien u gynekológa.

Predchádzať nádorovým ochoreniam môžeme aj vďaka primárnej prevencii, a to dodržiavaním správnej životosprávy 🥗 (napríklad udržiavaním optimálnej telesnej hmotnosti, pravidelným pohybom, abstinenciou od cigariet a alkoholu, vyhýbaním sa nadmernému slneniu a pod.), ale tiež očkovaním proti HPV, či hepatitíde B, proti ktorej je od roku 2000 očkovanie povinné v prvom roku života.

🚩 V Európskej únii ochorelo v roku 2020 na rakovinu viac ako 2,6 milióna ľudí, pričom sa odhaduje viac ako 710 000 úmrtí na rakovinu u mužov a 560 000 u žien.

🚩 Najčastejšími príčinami úmrtí na rakovinu v Európskej únii sú: rakovina pľúc (380 000), rakovina hrubého čreva (250 000), rakovina prsníka (140 000) a rakovina pankreasu (130 000).

🚩 Na Slovensku je najčastejším rakovinovým úmrtím u žien aj mužov do 30 rokov rakovina mozgu.

🚩 Na Slovensku ochorelo v roku 2020 na rakovinu takmer 30 000 ľudí, pričom 16 000 na ňu zomrelo (viac ako 9 000 mužov a viac ako 7 000 žien).

Zdroj: https://ecis.jrc.ec.europa.eu/

O prevencii

Dbať na prevenciu ti môže pomôcť žiť dlhší a zdravší život. Preventívna zdravotná starostlivosť pre dospelých zvyčajne zahŕňa vyšetrenia na choroby, ako sú cukrovka, rakovina alebo choroby srdca ❤️. Zdravý životný štýl ti dáva najlepšiu šancu vyhnúť sa chronickým problémom, ako je cukrovka, hypertenzia, rôzne závislosti ale aj problémy duševného zdravia. Pravidelné prehliadky a vyšetrenia sú dôležitou súčasťou preventívnej zdravotnej starostlivosti.

Nezabúdaj na prevenciu. Ani ty a ani tvoji rodičia, ktorým určite povedz o Onkokontrole, kde sa dozvedia kde a ako sa objednať na bezplatný skríning rakoviny krčka maternice, rakoviny prsníkov a rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Toto ukáž svojim rodičom

Pre rodičov