Časté otázky

  • Poznám veľa ľudí, ktorí žili zdravo a rakovinu dostali aj tak. Aký má teda zmysel Európsky kódex proti rakovine?

    Je to ako povedať, že keď budeš chodiť peši, nebudeš mať autonehodu. Ale auto ťa môže zraziť aj tak. Európsky kódex proti rakovine je súbor odporúčaní pre zdravší a kvalitnejší život. V každom prípade má zmysel prečítať si ich a aplikovať v najvyššej možnej miere do svojho života.

  • Ako zistím, či mám HPV?

    Pre ženy je dostupný ster z krčka maternice, ktorý vykonávaju gynekológovia na preventívnych prehliadkach. Existujú viaceré metódy: Pap test, LBC cytológia alebo HPV DNA test. Pre mužov bohužiaľ neexistuje vyšetrenie na HPV.

  • Ak som HPV pozitívna/ pozitívny , čo mám robiť. Mám sa báť rakoviny?

    Báť sa hneď nemusíš. Dôležité je, aby ženy chodili pravidelne na preventívne prehliadky ku gynekológovi. Ak sa HPV pozitivita zistí, budú u svojho gynekológa častejšie monitorované. U chalanov resp. mužov neexistuje forma preventívnych prehliadok. HPV infekcia sa však u neho môže prejaviť, napríklad vo forme genitálnych bradavíc. Aktuálne jedinou prevenciou je očkovanie proti HPV.

  • Som chalan a rakovinu krčka maternice predsa nedostanem. Prečo by som sa mal dať zaočkovať?

    HPV prenášajú obe pohlavia a obe pohlavia môžu trpieť jeho následkami. Preto treba byť opatrný. Aj keď nie si žena. HPV môže spôsobiť aj iné závažné rakoviny, ktoré sa týkajú mužov ako je rakovina konečníka, penisu ale je dokázané že HPV vírus môže spôsobiť aj rakovinu ústnej dutiny alebo hrtana.

  • Aké sú vedľajšie účinky očkovania? Mám sa obávať?

    WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) uvádza, že na základe klinických štúdií sú vakcíny proti HPV bezpečné a účinné. Najčastejšie nežiaduce reakcie pozorované po podaní vakcín proti HPV sú: v mieste vpichu (bolesť, opuch, začervenanie) a bolesť hlavy. Tieto nežiaduce reakcie sú zvyčajne miernej alebo strednej intenzity. 1 z 10 ľudí môže postihnúť horúčka, únava, závraty a nevoľnosť.

    Vakcíny proti ľudskému papilomavírusu (HPV) sa používajú už 15 rokov. Od roku 2006, odkedy sú vakcíny dostupné, bolo distribuovaných viac ako 270 miliónov dávok.

  • Môžu dostať HPV len promiskuitní ľudia?

    Nie je to pravda. Promiskuitní ľudia majú možno väčšiu šancu na nakazenie a prenášanie, je však veľa prípadov, keď sa HPV nakazili aj ľudia, ktorí žijú sexuálne striedmo.

  • Mám pocit, že je malá pravdepodobnosť, že ak mám HPV, dostanem aj rakovinu. Prečo sa teda mám očkovať?

    S väčšinou HPV infekcií si telo poradí a časom infekcia odoznie, je tu ale 10-20% infekcií, ktoré pretrvávajú a neskôr sa pretavia do pred-rakovinových štádií a následne ak nie sú liečené a sledované až do rakoviny. Závisí to od veľkého množstva faktorov a na 100% ich nevieme kontrolovať. Chceš preto riskovať že budeš patriť medzi tieto prípady? HPV očkovanie je jediné očkovanie, ktoré môže predchádzať rakovine, ktorú spôsobuje HPV infekcia.

  • Ak mám záujem o očkovanie, na koho sa mám obrátiť?

    V prvom rade na svojich rodičov a s nimi potom na tvojho pediatra.

  • Ak sa očkujem proti HPV, môžem mať bez obáv nechránený sex?

    Vakcína proti HPV nechráni pred neželaným tehotenstvom a inými sexuálne prenosnými ochoreniami. A ani nenabáda k tomu, že máš viesť promiskuitný život.

  • Som v rizikovej skupine?

    Odhaduje sa, že 50 % žien dostane infekciu náhodne vo veku okolo 20 rokov a 75 % žien dostane infekciu náhodne vo veku 30 rokov. Očkovanie v mladom veku však má zmysel. Ideálne je ešte vo veku, kedy ste nemali šancu byť vystavený HPV a kedy máte výkonnejšiu imunitu ako napríklad v dospelosti. Samozrejme má zmysel sa očkovať v každom veku, po individuálnej konzultácii s lekárom, ktorý vyhodnotí individuálnu anamnézu.