Čo na to
odborníci

Čo na to pediater? Toto ukáž rodičom

Milí rodičia,

HPV infekcia nemá byť strašiakom ako pre vás tak ani pre vašich teenagerov doma. Výskyt HPV vírusov je taký veľký, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou môže týkať každého. Osveta a prevencia je preto namieste v každom veku. Hovorme otvorene s našimi deťmi o týchto témach. Hovorme o tom, ako sa môžu zodpovedne starať aj o svoje zdravie a myslieť na prevenciu.

Pred HPV infekciou sa možno efektívne chrániť očkovaním. Najefektívnejšie je v mladom veku, kedy je imunita najsilnejšia a je vysoká šanca, že organizmus ešte nebol HPV vírusu vystavený. Dokonca je očkovanie proti HPV plne hradené zo zdravotného poistenia pre 12-ročné deti(chlapcov aj dievčatá), od 1.12.2023 aj pre 13 a 14-ročné deti.

Pre staršie deti poskytujú zdravotné poisťovne príspevky na toto očkovanie. Všetky informácie nájdete na stránke svojej poisťovne: UNION, Dôvera, Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Viac informácií o prevencii pred HPV infekciou, ktorá môže spôsobiť rakovinu sa dozvedia vaše deti aj vy v nasledujúcich videách resp. vo videách na tejto web stránke.

Video

Dovoľujeme si Vás informovať, že Bratislavský samosprávny kraj organizuje pravidelné Očkovacie dni proti HPV pod záštitou MZ SR.

Najbližší očkovací deň bude 8. decembra 2023.
Očkovať sa bude v Bratislave a v Malackách.

Bližšie informácie nájdete tu:

https://bratislavskykraj.sk/hpv-ockovanie/

Vaše prípadné otázky možno zodpovieme tu

F&Q