Časté otázky

  • Je očkovanie bezpečné?

    Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) považujú očkovanie za bezpečný spôsob ochrany pred HPV.

  • Prečo nie je očkovanie proti HPV povinné a plne hradené pre všetky vekové kategórie?

    Očkovanie proti HPV je aktuálne plne hradené zo zdravotného poistenia pre 12-ročné deti, od 1.12.2023 aj pre 13 a 14-ročné deti. Ak ste to v tomto období nestihli, zdravotné poisťovne poskytujú pre svojich poistencov zľavy na očkovanie proti HPV až do 18 rokov – pozrite s rodičmi webstránky vašej zdravotnej poisťovne.

  • Prečo sa očkujú už deti a nepočká sa až do prahu dospelosti, kedy sa mladí o očkovaní rozhodnú sami?

    e najlepšie očkovať ešte v období, kedy je šanca, že ste neboli vystavení HPV vírusu, zároveň v mladšom veku máme lepšiu imunitnú odozvu na očkovanie. Očkovanie je možné od 9 rokov. Účinnosť vakcíny je však dokázaná aj v prípade podania sexuálne aktívnym ľuďom. Ak už je pacient nakazený jedným typom HPV, očkovacia látka ho môže ochrániť pred ďalšími typmi vírusu obsiahnutými vo vakcíne, prípadne pred opakovanou infekciou.

  • Moje dieťa je dobre vychované a nebude sexuálne aktívne ešte veľmi dlho. Prečo by sme ho mali dať očkovať?

    Nákaza HPV nesúvisí s počtom sexuálnych partnerov. Je viacero prípadov, keď sa nakazila HPV sexuálne striedma osoba.

  • Prečo sa odporúča dať očkovať chlapcov?

    HPV sa týka oboch pohlaví. HPV môže spôsobiť aj iné závažné rakoviny ako len rakovinu krčka maternice, ktorá sa komunikuje najčastejšie v spojitosti s HPV, ktoré sa týkajú mužov ako je rakovina konečníka, penisu ale je dokázané že HPV môže spôsobiť aj rakovinu ústnej dutiny alebo hrtana z dôvodu orálnych sexuálnych praktík.

    A samozrejme iné nepríjemne ochorenia ako sú genitálne bradavice, ktoré postihujú rovnako mužov aj ženy. A keďže pre mužov neexistuje aktuálne žiadne vyšetrenie alebo preventívna prehliadka, či ste HPV pozitívny (ak nemáte žiadne príznaky, ako sú genitálne bradavice) odporúča sa preto očkovanie proti HPV.

  • Ak nemám v pláne byť sexuálne aktívny / aktívna do svadby a budem mať len jedného sexuálneho partnera, nemusím sa HPV báť? Aké sú možnosti prenosu?

    Až 8 z 10 ľudí sa s HPV vírusom stretne. Môžeš mať jednoducho smolu aj keď máš len jedného sexuálneho partnera za život. A hlavne, môžeš sa s ním stretnúť napríklad aj v saune. Vírus sa totiž prenáša nielen pohlavným stykom ale aj kontaktom slizníc

  • Mám záujem o očkovanie, na koho sa mám obrátiť?

    Očkovanie detí vykonáva detský lekár. Vakcíny proti HPV sú viazané na lekársky predpis. Očkovanie proti vírusu HPV je pre 12-ročné -15 deti hradené zo zdravotného poistenia.

    Množstvo potrebných injekcií závisí od veku vášho dieťaťa. Od 9 do 14 rokov vrátane sú to dve dávky v šesťmesačnom intervale. Ak už má vaša ratolesť viac ako 15 rokov, dostane 3 dávky, druhú po dvoch a tretiu po šiestich mesiacoch.

  • Kde môžem dať svoje dieťa zaočkovať proti HPV?

    U pediatra. Pre staršie ženy a dievčatá môže byť praktické nechať sa zaočkovať u svojho gynekológa. Gynekológovia sa vo svojich ordináciách bežne stretávajú s ochoreniami spôsobenými vírusom HPV a preto dokážu kvalifikovane poradiť nielen v súvislosti s prevenciou proti vírusu HPV, ale aj s liečbou už prebiehajúcej infekcie.

    Prípadne sa pozrite na web stránky svojho samosprávneho kraja, či sa tu nenachádza očkovacie centrum, prípadne neorganizujú očkovací deň.

  • Môžu vakcíny proti HPV vyvolať HPV ochorenie, napr. rakovinu krčka maternice?

    Vakcíny proti HPV neobsahujú oslabené ani mŕtve vírusy, ale iba ich napodobeniny, ktoré obsahujú len povrchové častice HPV vírusov, nie ich gény. Vakcíny proti HPV teda nemôžu spôsobiť HPV asociované ochorenie. Vakcíny proti HPV už majú za sebou viac ako 20 rokov klinického vývoja a skúseností. Na základe výsledkov klinických štúdií i všetkých doterajších skúseností sú považované za dostatočne preskúmané a bezpečné.

    Vo svete už bolo podaných viac ako 270 miliónov dávok vakcín proti HPV. Vakcíny schválili a ich bezpečnosť opakovane potvrdili svetové zdravotnícke organizácie a organizácie vykonávajúce dozor nad bezpečnosťou liekov.

  • Kedy je očkovanie proti HPV hradené zdravotnou poisťovňou?

    Očkovanie je hradené z verejného zdravotného poistenia pre chlapcov a dievčatá vo veku 12 -15 rokov (resp.12 rokov + 364 dní). Pre osoby vo veku 9 – 14 rokov platí 2-dávková očkovacia schéma. Druhá dávka sa má podať v rozmedzí 5 až 13 mesiacov po prvej dávke. Ak bola prvá dávka podaná v 12-tom roku života dieťaťa, druhá dávka vakcíny je hradená z verejného zdravotného poistenia aj po dovŕšení 13-teho roku života dieťaťa. Osoby vo veku 15 rokov a staršie potrebujú 3 dávky vakcíny proti HPV a môžu využiť benefit ich zdravotnej poisťovne.

  • Aký je princíp očkovania?

    Princíp očkovania spočíva v stimulovaní tvorby protilátok. Očkovanie proti HPV navodzuje tvorbu protilátok proti tým typom HPV, ktoré sú obsiahnuté v danej očkovacej látke. Je možné očkovať až proti 9 typom HPV vírusu - 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58. Vakcína sa podáva do svalu, uprednostňuje sa ramenný sval.

  • Aké sú výhody očkovania?

    Vytvára špecifickú obranyschopnosť proti konkrétnym typom vírusu, ktorých napodobeniny sú obsiahnuté vo vakcíne. Ak sa očkuje pred prvým kontaktom s HPV, teda pred začatím sexuálneho života, vakcinácia má najvyššiu účinnosť. Očkovaný jedinec je chránený pred špecifickými typmi HPV a nemôže ich tak ani šíriť ďalej v populácii na svojich partnerov či partnerky.

  • Aké sú možné nežiaduce účinky

    Rovnako ako pri akomkoľvek inom očkovaní môžu aj pri tomto nastať nežiaduce účinky. Najčastejšie ide o bolesť hlavy či bolesť, opuch alebo začervenanie v okolí miesta vpichu, ktoré obvykle spontánne odoznie. Takéto reakcie sú bežnou reakciou imunitného systému na akékoľvek očkovanie.

  • Existuje liek na HPV?

    Bohužiaľ nie. Dobrou správou je, že sa môžete chrániť rôznymi spôsobmi. Očkovanie môže vás a vášho partnera ochrániť pred chorobami, ako je rakovina krčka maternice a iné typy rakoviny súvisiace s HPV infekciou, napríklad rakovina konečníka, vagíny a vulvy. Očkovanie nenahrádza skríning rakoviny krčka maternice. Skríning môže tiež odhaliť rakovinu v počiatočnom štádiu.

  • Ako často sa vyskytuje infekcia HPV na pozadí zhubných nádorových ochorení?

    Ľudský papilomavírus je u žien zodpovedný za 99,7 % prípadov rakoviny krčka maternice, 70 % prípadov rakoviny vagíny, 84 % prípadov rakoviny konečníka, 40 % prípadov rakoviny vulvy a 90 % prípadov genitálnych bradavíc.